העגלה שלי (0 פריטים)

 • פריטים
 • 0.00

מה עושים עם תינוק שמסרב לקחת מוצץ

 • 12/01/2023

הורים רבים מאמינים שתינוקות ומוצצים זהו סיפור אהבה ממבט ראשון, אבל בפועל זה לא תמיד כך. אכן, ישנם תינוקות אשר אוהבים את המוצץ שלהם כבר מהרגע הראשון וימצצו אותו בשמחה, בעוד שאחרים ירקו אותו מהפה ולא ממש יבינו את הקונספט של המציצה. אם אתם מעדיפים שהתינוק שלכם כן ייקח מוצץ, אך הוא מסרב ואינכם יודעים מה לעשות, אספנו לכם כמה עצות.

מתי להתחיל להציע מוצץ?

עבור תינוקות יונקים, ההמלצה הרווחת היא להמתין עם המוצץ עד שההנקה תתבסס היטב, כלומר עד שאספקת החלב תהיה מספקת ועקבית והתינוק ילמד לינוק בצורה יעילה. לרוב מדובר בפרק זמן של שלושה עד ארבעה שבועות. לעומת כאשר מדובר בתינוקות שניזונים מתמ"ל, אפשר להציע מוצץ כבר מההתחלה.

מה היתרונות של השימוש במוצץ? ומה החסרונות?

לפני מציעים לתינוקות מוצץ, חשוב להבין את כל היתרונות והחסרונות, ואז להגיע להחלטה.

יתרונות

 • מוצץ עוזר לשינה טובה יותר – מוצצים עוזרים לתינוקות קטנים להירדם מהר יותר. אם התינוק שלכם מתקשה להרגיש נינוח, סובל מכאבי בטן וגזים, או שאתם רוצים שיתרגל להירדם ללא שד או בקבוק, מוצץ הוא פתרון מעולה.
 • מוצץ מעולה לנסיעות – כאשר אתם נוסעים ברכב או אפילו מסתובבים בחוץ, מוצץ יכול לעזור להרגיע את התינוק ולאפשר לו להירדם בנוחות. כאשר נוסעים ברכב עם ילדים  מגיל שנתיים ומעלה מומלץ גם לחבר תומך ראש לכסא בטיחות  שישמור שראשו של התינוק לא יישמט לאחר שנרדם.
 • הסחת דעת טובה – מוצצים יכולים להרגיע תינוקות נרגנים או רוגזים. המציצה מחקה את התנועה המנחמת של היניקה, ועוזרת להם להירגע. לכן אם התינוקות כעוסים, סובלים מאי נוחות או שקיבלו מכה, עברו חיסון, בדיקת דם וכן הלאה, המוצץ יכול לעזור להם.
 • עדיף שתינוקות ימצצו מוצץ ולא אצבע – הרבה מומחים ממליצים לתת מוצץ כדי למנוע מהתינוקות הקטנים למצוץ אצבע. הרבה יותר קל להיגמל ממוצץ מאשר מציצת אצבע, הרגל שלעיתים ילווה אותם גם כשהם בוגרים.
 • מוצץ יהפוך את השינה לאיכותית יותר – תינוקות נוטים להתעורר ממש מהר. באמצעות מוצץ השינה שלהם תהפוך לאיכותית יותר.

ומה החסרונות?

 • גמילה קשה – תינוקות קטנים הופכים להיות תלויים במוצצים גם כאשר גדלים, ויכולים אפילו ממש להתמכר אליהם. לכן לפעמים הגמילה מהמוצץ תהיה קשה.
 • בעיות שיניים – השימוש במוצץ באופן קבוע ובתדירות גבוהה יכול לגרום לבעיות בשיניים בטווח הארוך. לעיתים המוצץ גם יוביל לצורך ביישור שיניים בעתיד.
 • משבש את ההנקה – אם בוחרים בהנקה כדרך העיקרית להזין את התינוק, ההמלצה היא לחכות 3-4 שבועות עד שההנקה תתבסס ורק אז לתת מוצץ כדי שלא ישבש את ההנקה.

מדוע תינוקות מסרבים לקחת מוצץ?

תינוקות קטנים יכולים לסרב למוצצים מסיבות שונות ומגוונות ובעיקר אם אתם מציעים להם מוצץ בתדירות גבוהה מדי ללא קשר לסיבה שהם בוכים. תינוקות בוכים כשהם עייפים, רעבים, כאשר כואבת להם הבטן, כאשר החיתול לא נקי, כאשר הם חולים, חם להם או קר להם, כאשר מתחשק להם פינוק ועוד.

אם תציעו להם מוצץ בכל פעם שהם מתלוננים, הם יקשרו את המוצץ לתחושת התסכול, בעיקר כי המוצץ לא העניק פתרון לבעיה שעמה מתמודדים. כתוצאה מכך הם יכולים לדחות את המוצץ בכל פעם שתציעו אותו, ולא להסכים לקחת אותו יותר.

איך לגרום לתינוק כן לקחת מוצץ?

אם התינוק שלכם מסרב לקחת מוצץ, הנה כמה דברים שתוכלו לעשות:

 • לא בכוח – הציגו את המוצץ לתינוק כאשר הוא רגוע ונינוח כך שישחק אתו. תינוקות קטנים שמים הכל בפה, סביר להניח שגם המוצץ יגיע לשם. תוכלו גם אתם לשים לו את המוצץ בפה קצת.
 • בחרו בתזמון הנכון – תנו את המוצץ לאחר האכלה נסו לטבול אותו בחלב אם או תמ"ל כדי לפתות את התינוק. הציעו לתינוק מוצץ בכל פעם הוא ישנוני, או כאשר סובל מגזים, והכי חשוב, נהגו בסבלנות.
 • נסו סוגים שונים של מוצצים – יש דגמים שונים של מוצצים, מומלץ לקנות כמה סוגים ופשוט להחליף. גם אם סוג אחד לא תפס, יכול להיות שיהיה סוג אחר שכן יתפוס, כי גם לתינוקות קטנים יש העדפות.
 • שימו לב לגודלו של המוצץ – בדקו שהמוצץ שבחרתם בגודל הנכון. הורים רבים אינם יודעים שמוצצים מגיעים בגדלים שונים בהתאם לשלבי ההתפתחות של תינוקות. לכן שימו לב לאותיות הקטנות ובדקו שקניתם מוצץ בגודל מתאים.
 • הכניסו והוציאו את המוצץ – הכניסו את המוצץ לפיו של התינוק ואז הוציאו אותו קצת החוצה בעדינות עד שהוא יתחיל לינוק אותו בחזרה. בדרך זו תינוקות קטנים ילמדו לקחת את המוצץ במלואו בהדרגה ולמצוץ אותו לתקופות ארוכות יותר.
 • אצל תינוק יונק, אפשר שבן הזוג ינסה להקנות את ההרגל – לעיתים תינוקות מסרבים לקחת מוצץ מהאם המניקה, אך כן יסכימו לקחת מוצץ מהאב או מכל מטפל אחר. הסיבה לכך היא שכשהאם המניקה מתקרבת הם מצפים לקבל אוכל.
 • כדאי לנסות לתת לתינוקות יונקים פטמה שטוחה – ישנם מוצצים אשר מחקים את הצורה והתחושה של פטמת האם. לכן זהו יהיה העיצוב המועדף ביותר על תינוקות יונקים, כי מחקה בצורה יעילה את פעולת היניקה.

ולבסוף,

לעולם אל תכריחו תינוקות לקחת מוצץ ואם המוצץ נופל מפיהם באמצע הלילה, והם לא שמו לב, אל תחזירו להם אותו. זכרו שישנם ילדים שלא לוקחים מוצצים והם מסתדרים נהדר, ויודעים להרגיע את עצמם בדרכים אחרות. אז אם התינוק הקטן פשוט אינו מעוניין, זה בסדר להשאיר את המוצץ בצד ולנסות אחרי זמן מה שוב.

Related Posts