העגלה שלי (0 פריטים)

  • פריטים
  • 0.00

התקנת מערכת למניעת שכחה ברכב- מה צריך לדעת

  • 18/12/2022

בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על מקרים של שכחת ילדים ברכב, תופעה בלתי נתפסת ואחד ממקרי התמותה המזעזעים ביותר שיש. ולמרות שרוב האנשים נחרדים נוכח המחשבה על האפשרות שהורה ישכח ברכב את היקר לו מכל, מקרים אלו חוזרים על עצמם שוב ושוב, עד כדי כך שהייתה החלטת כנסת , שלא הגיעה לכדי יישום חוקי, לחייב על פי חוק הורים לילדים עד גיל 4 להתקין ברכב מערכת שתסייע למנוע שכחת ילדים .

בין אם אתם בוחרים מרצונכם מערכת שתמנע את הסיכוי שמקרה כזה יקרה לכם, ובין אם אתם מחויבים על פי חוק כי יש לכם ילדים עד גיל 4, לפניכם כמה דברים שצריך לדעת לפני התקנת מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב.

מהי מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב?

מערכות למניעת שכחת ילדים נולדו מתוך צורך. לאחר מקרים חוזרים ונשנים של שכחת ילדים, חברות רבות החליטו להרים את הכפפה וליצור מערכות חכמות הכוללות חיישנים שיזהו שהילד נותר מאחור, יפעילו אזעקה וישלחו התרעות לטלפונים הסלולריים הרשומים במערכת. כאשר המערכת אינה זוכה לתגובה של אחד ההורים, היא תשלח התרעה לכוחות הביטחון.

למעשה יש המון מערכות ופטנטים מתקדמים לבטיחות ונוחות הילדים ברכב שנולדו מתוך צורך ובהיעדר פתרונות יעילים בשוק כמו למשל תומך ראש לכסא בטיחות אשר הומצא על ידי אב ויזם, במטרה למנוע את תופעת הראש הנשמט כאשר הילדים נרדמים בכסא הבטיחות.

מכיוון שישנן מערכות שונות ומגוונות עבור מטרה זו, חשוב לבחון את ההיצע הקיים בשוק, ואנו נציף את כל מה שעליכם לדעת על מערכת שכזאת.

לשכוח ילדים ברכב, איך זה קורה בכלל?

מומחים טוענים ששכחת ילדים ברכב נגרמת כתוצאה מכשל בזיכרון האנושי. מסתבר שבמוח שלנו יש שתי מערכות זיכרון אשר פועלות במקביל, האחת היא זיכרון מתוך הרגל והשנייה היא זיכרון עתידי. זיכרון מתוך הרגל גורם לנו לפעול כמו על "טייס אוטומטי" כך שאנו עשויים לשכוח דברים חשובים שתכננו לעשות, כי הם לא בשגרת היום הרגילה שלנו, כמו למשל להוריד את הילד בגן או לחלופין להוציא אותו מהרכב.

למרות שרבים מאתנו מזועזעים כשנחשפים לכאלו מקרים, בפועל זה יכול לקרות לכל אחד, כתוצאה מעייפות, היסח הדעת ויציאה מהשגרה והדפוסים הרגילים.

מדוע תינוקות נמצאים יותר בסיכון?

שכחת ילדים ברכב מאוד מסוכנת בישראל מכיוון שזו מדינה חמה, מה שאומר שבימים חמים במיוחד הטמפרטורה ברכב יכולה לנסוק ולהגיע ל- 70 מעלות תוך זמן קצר, למעשה עיקר ההתחממות של הרכב חלה בחצי השעה הראשונה.

מכיוון שתינוקות קטנים מתקשים לווסת טמפרטורות בגוף גם כשהם לא נשכחים ברכב, הם מגיבים מהר יותר ובצורה חריפה יותר לחום קיצוני. כתוצאה ממבנה גופם, גם כאשר אין שרב בחוץ או יום מאוד חם, תינוקות שנשכחים ברכב נמצאים בסיכון רב, ולכן חשוב מאוד לוודא שלא משאירים אף ילד ברכב, גם לא לכמה רגעים, וגם לא עם חלונות פתוחים.

גם אם אתם מתקינים מערכת, פתחו לעצמכם הרגלים נכונים

אז נכון, אם יש לכם ילדים מתחת לגיל 4 תהיו מחויבים להתקין מערכת, אולם גם ילדים בני 4 וחצי או חמש נמצאים בסיכון, שכן לא כל ילד ידע כיצד לפעול על מנת לחלץ את עצמו. לכן כדאי בכל מקרה לפתח לעצמכם הרגלים נכונים ובטוחים יותר, שיכנסו למסגרת הפעולות שאתם מבצעים תחת ה"טייס האוטומטי".

בכל יציאה מהרכב פתחו את הדלתות האחוריות וודאו שאף ילד לא נשאר מאחור. הניחו את התיק, הטלפון שלכם או את הלפטופ במושב האחורי ליד מושב הבטיחות של הילד, תאמו עם בני הזוג שבתום כל נסיעה אתם שולחים להם הודעה או פשוט צרו לעצמכם תזכורת בנייד.

מעבר לכך, שימו לב שהילדים לא ננעלים ברכב בזמן שאתם מתארגנים לקראת הנסיעה או בסיומה, על ידי כך שתקפידו לשמור את המפתחות של הרכב אצלכם בזמן ההתארגנות או שתשאירו את דלת הרכב פתוחה.

באילו קריטריונים מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב צריכה לעמוד?

מערכת לשכחת ילדים יש להתקין הן ברכב פרטי המסיע ילדים עד גיל 4 והן ברכב הסעות. במידה והמערכת הותקנה על ידי יצרן הרכב בתהליך ייצור הרכב, היא תירשם ברישיון הרכב. המערכת שבוחרים צריכה לעמוד בדרישת של תקנת התעבורה 83ד ועליה לכלול סימון המעיד שכך הדבר, כאשר הדרישות שבהן עליה לעמוד יהיו:

  • הפעלה אוטומטית – נהגים אינם צריכים להפעיל את המערכת אלא עליה לפעול באופן אוטומטי, ולספק חיווי לנהג לאחר הפעלתה.
  • זיהוי אוטומטי – המערכת צריכה לזהות שהילד נמצא במושב הבטיחות באופן אוטומטי כאשר הנהג אינו בסביבה והרכב כבוי.
  • אזעקה – כאשר המערכת מזהה שהילד נותר במושב הבטיחות, הרכב כבוי והנהג לא בסביבה היא תפעיל אזעקה בתוך הרכב או מחוץ לו.
  • התרעה – במידה והמערכת מבוססת על סוללה ורמת הטעינה נמוכה, תהיה לה אפשרות לשלוח התרעה.
  • התאמה לתקנים – המערכת צריכה להתאים לתקנים של כסאות בטיחות ועליה שלא להשפיע או לפגוע במערכות רכב אחרות.
  • מערכת מאושרת לשימוש – עליכם לבחור רק במערכת שאושרה לשימוש על ידי משרד התחבורה. רשימת המערכות הנ"ל מופיעה באתר של משרד התחבורה.

ולבסוף – המערכת שאתם בוחרים צריכה להתאים לצרכים שלכם ושל המשפחה שלכם. במידה ואתם משתמשים במערכת אשר דורשת חיבור למושב הבטיחות שימו לב שיש לה את כל האישורים הנדרשים ושהיא עומדת בכל התקנים.

 

Related Posts